بهره‌وری مصرف آب تا سقف ۳۰ درصد افزایش می‌یابد/ ۳۰ درصد آب شرب مناطق جنوبی با آب‌شیرین‌کن‌ها تأمین می‌شود/ ۷۰ دستگاه آب‌شیرین‌کن در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ساخته می‌شود

مجلس شورای اسلامی برای اصلاح نظام بهره‌برداری از آب آشامیدنی دولت را مکلف کرد بهره‌وری مصرف آب را در طول برنامه ششم تا سقف ۳۰ درصد افزایش دهد.

مجلس شورای اسلامی برای اصلاح نظام بهره‌برداری از آب آشامیدنی دولت را مکلف کرد بهره‌وری مصرف آب را در طول برنامه ششم تا سقف ۳۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار ایانا، نمایندگان ملت در جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی و در بررسی ماده ۴۶ لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، با ۱۵۳ رأی موافق، شش رأی مخالف و شش رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن، با این ماده موافقت کردند.

بر اساس بند (الف) ماده ۴۶ دولت مکلف است اقدامات لازم را با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در جهت اصلاح نظام بهره‌برداری آب آشامیدنی و بهره‌وری استحصال، بهره‌وری مصرف آن را حداقل معادل ۳۰ درصد ارتقاء دهد و نیز حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تا پایان برنامه تأمین کند.

همچنین براساس تبصره بند (الف) این ماده، وزارت نیرو موظف است تا پایان برنامه ششم توسعه، تمهیدات لازم را برای تأمین طراحی و ساخت حداقل معادل ۷۰ درصد آب‌شیرین‎کن مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان از طریق خرید تضمینی آب شیرین شده و مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب‌شیرین‌کن از طریق انتقال فناوری به داخل انجام دهد.

مدیریت انتقال فناوری از طریق جهاد دانشگاهی، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

همچنین با رأی موافق نمایندگان بند (ب) ماده ۴۶ این لایحه که مربوط به عوارض حاصل از چشمه‌های آب معدنی و درمانی و موارد مصرف آن بود به کمیسیون مربوط ارجاع شد./