محیط زیست نباید به ابزار سیاسی جناح‌ها تبدیل شود

محیط زیست نباید به ابزار سیاسی جناح‌ها تبدیل شود

رییس سابق دانشکده محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست نباید به مساله‌ای برای جلب توجه مردم و رأی گرفتن کاندیداهای ریاست جمهوری تبدیل شود، گفت: رویکرد چند سال گذشته مجموعه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی و مجموعه دولت به محیط زیست خوب بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی آب ایران: محیط زیست نباید به ابزار سیاسی جناح‌ها تبدیل شودرییس سابق دانشکده محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست نباید به مساله‌ای برای جلب توجه مردم و رأی گرفتن کاندیداهای ریاست جمهوری تبدیل شود، گفت: رویکرد چند سال گذشته مجموعه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی و مجموعه دولت به محیط زیست خوب بوده است.

اصغر محمدی فاضل رییس سابق دانشکده محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اتفاق خوبی است که محیط زیست به موضوعی جدی و حاکمیتی و به تبع آن به یک موضوع سیاسی تبدیل و به مناظره‌های ریاست جمهوری هم کشیده شده است، البته سیاسی شدن هر موضوعی چنانچه با افراط و تفریط همراه باشد، مشکل‌ساز می شود.
وی ادامه داد: در گذشته موضوع محیط زیست در بین تصمیم گیران جایگاه ویژه‌ای نداشت و سیاستمداران نسبت به این موضوع ابراز علاقه نمی‌کردند. خوشبختانه در سال‌های اخیر سیاستمداران و افرادی که در حوزه‌های تخصصی مختلف فعالیت دارند به موضوع محیط زیست توجه بیشتری می کنند که این مسئله اتفاق خوبی است؛ البته باید مراقبت کرد که در آن افراط صورت نگیرد.
رییس سابق دانشکده محیط زیست تاکید کرد:‌ موضوع محیط زیست به دلیل آنکه موضوع مورد توجه و علاقه مردم  است نباید به ابزاری سیاسی برای نقد کردن و پایین آوردن و یا بالا بردن یک جناح سیاسی تبدیل شود، بنابراین توجه سیاستمداران به محیط زیست باید به گونه‌ای باشد که از مسیر اعتدال خارج نشود.
وی با بیان اینکه مسائل محیط زیست به موضوعات توسعه گره خورده است، تصریح کرد: محیط زیست ازجمله مسائلی است که تاثیرات مثبت و یا منفی خود را در بلندمدت نشان می‌دهد، همچنین در بلندمدت قابلیت اصلاح دارد مشکلات زیست‌محیطی علاوه بر ریشه یابی باید چاره‌یابی هم شوند. اگر با محیط زیست به عنوان یک ابزار سیاسی برخورد و تلاش کنیم که مشکلات آن را گردن یک یا چندنفر یا یک دولت بیندازیم، کار خطایی انجام داده‌ایم.
رییس سابق دانشکده محیط زیست ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره محیط زیست در ۱۷ اسفند ۹۳گفت: سخنان ایشان نشان می‌دهد که به لحاظ راهبردی محیط زیست موضوعی نیست که بتوانیم مشکلات ناشی از آن را گردن این دولت یا آن دولت بیندازیم.
این کارشناس محیط زیست با تاکید بر اینکه برای حفاظت از محیط زیست باید به سه عنصر اختیارات، منابع مدیریتی و زمان توجه داشته باشیم،اظهارکرد: برای حفاظت و یا بازسازی محیط زیست باید توان مدیریت منابع را داشته باشیم. وظایف زیست محیطی را نمی‌توانیم فقط مربوط به شهرداری یا سازمان حفاظت از محیط زیست بدانیم.
محمدی فاضل با بیان اینکه عملیات حفاظت و بازسازی محیط زیست بسیار پرهزینه است،گفت: وقتی قصد داریم که کشوری را حفاظت یا بازسازی کنیم، احتیاج به منابع لازم، افراد متخصص، تکنولوژی‌های لازم و منابع مالی داریم. طبیعی است که مثل هر کار دیگری حفاظت از بازسازی هزینه کمتری دارد همانطور که بهداشت از درمان کم هزینه‌تر است. به همین دلیل تاکید من بر این است که حفاظت از محیط زیست را در اولویت قرار دهیم، چرا که این کار را با منابع و هزینه‌های کمتری می‌توانیم انجام دهیم. اگر از محیط زیست خود حفاظت نکنیم و بعد تبدیل به معضلی مانند دریاچه ارومیه، دریاچه هامون یا هوای تهران می‌شود و  چند برابر سرمایه‌ای که برای حفاظت آن می‌گذاشتیم باید صرف بازسازی و اصلاح کنیم.
رییس انستیتو علوم و فناوری محیط زیست اکو با تاکید بر اینکه عنصر سوم در حفاظت و بخصوص بازسازی محیط زیست عنصر زمان است،اظهار کرد: اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری توجه مردم و سیاستمداران را به محیط زیست جلب کنند اتفاق بسیار خوبی است. اگر موضوعات زیست محیطی را فنی، منصفانه و دردمندانه بیان کنیم خوب است اما اگر بخواهیم خراب شدن آن را گردن یک نفر بیندازیم و بعد قول اصلاح آن را دهیم ناشی از عدم اطلاعات یا فقط از روی دادن وعده وعیدهایی است که هیچ‌گاه اجرا نخواهد شد.
رییس سابق دانشکده محیط زیست با بیان اینکه رسیدگی به مسائل محیط زیست در هر دولتی به رویکرد آن دولت بازمی‌گردد،گفت: در حوزه محیط زیست داشتن رویکرد محیط زیستی در اولویت است. قدم دوم عملکرد محیط زیستی است. چنانچه رویکرد محیط زیستی نداشته باشیم نمی‌توانیم انتظار عملکرد خوبی داشته باشیم.
محمدی فاضل در پایان با اشاره به اینکه به عنوان کارشناس محیط زیست معتقدم طی چند سال گذشته در کشور رویکرد محیط زیستی پیدا کرده‌ایم، اظهارکرد: بهترین نشانه آن مناظرهای تلویزیونی است. اقدامات و رویکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه محیط زیست فوق‌العاده بوده است، همچنین سیاست‌های کلان محیط زیست که توسط مقام معظم رهبری به روسای سه قوه ابلاغ شد تاثیر خود را بر قوای سه گانه گذاشت. در نتیجه رویکرد چند سال گذشته مجموع حاکمیت جمهوری اسلامی و مجموعه دولت به محیط زیست رویکرد خوبی بوده است.