دانستنی های دیونایزر

#دیونایزر ( #آب_خالص_ساز )

همراه با پیشرفت فن آوری، استفاده از #آب_مقطر نیز گسترش یافته و با توجه به نیاز آب #دوبار_تقطیر و #فوق_خالص با کیفیت های متفاوت، روشهای متفاوتی برای تولید #آب_بدون_املاح یا آب #دمین بوجود آمده است.
بطور کلی در تولید #آب_خالص ( #دیونیزه ) از ۴ روش اصلی زیر به تنهایی یا تلفیقی از آنها استفاده می شود:
۱- #تقطیر ( Distilled Water )
۲- #اسمز_معکوس ( Reverse Osmosis )
۳- #دیونایزیشن ( Deionization )
۴- #الکترودیونایزیشن ( Electrodeionization )

روش #تقطیر :

تقطیر: ( Distillation) یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین روش‌های جداسازی است و اساس آن بر جداسازی اجزا بین دو فاز مایع و گاز بنیان گذاشته شده است. در واقع تقطیر یکی از متداول‌ترین راه‌های جداسازی مواد از یکدیگر به علت تفاوت نقطه جوش می‌باشد. تبخیر و میعان ( تقطیر ) در واقع اولین تکنولوژیی است که بشر جهت #تولید_آب_مقطر به آن دست یافت.
در تمام دستگاه های #آب_مقطر_گیری آب وارد مخزن ورودی شده و با استفاده از انرژی الکتریکی و یا سوخت ( معمولا گاز شهری ) گرم شده و به دمای جوش میرسد. بخار آب پس از وارد شدن به کندانسور سرد شده و بصورت آب مقطر از دستگاه خارج میشود. دستگاههای آب مقطرگیری بر اساس کندانسورشان به دو نوع شیشه ای و فلزی تقسیم میشوند. برخی از آنها آب مقطر بدست آمده را دوباره و حتی سه باره وارد پروسه تقطیر میکنند و با این روش خلوص آب خروجی بالاتر میرود.
در هنگام خرید دستگاه آب مقطر گیری ابتدا نوع آب را مشخص کنید ( #یک_بار_تقطیر ، #دوبار_تقطیر و … ). سپس مشخص کنید که به چه میزان آب مقطر در روز نیاز دارید و در پایان نوع کندانسور را مشخص کنید، در حمل و نقل دستگاه های کندانسور شیشه ای باید دقت بیشتری اعمال شود.

 

 

شماتیک عملکرد #تقطیر یا #آب_مقطر_گیر

#Water_Distillation

روش #اسمز_معکوس :

اسمز معکوس  : ( Reverse Osmosis )یا به طور اختصار #RO ، یک تکنولوژی جداسازی غشایی است که تقریبا در هر جایی که به #آب_کم_املاح یا بدون #املاح_معدنی احتیاج باشد مورد استفاده قرار می گیرد متداولترین مورد مصرف RO  در تهیه #آب_شیرین ، #آب_شرب ، #نمکزدایی از #آب_دریا و #آب_خالص است . در صنعت ، جهت تهیه آب DM# و تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی استفاده زیادی از RO می شود.

اين شيوه بر اساس ايجاد فشار كافي بر روي يك غشاء نيمه تراوا و گذر آب خالص از ميان اين غشاء در خلاف فشار اسمزي طبيعي مي باشد . در صدي از آب به همراه املاح موجود در آن از خارج غشاء به پساب هدايت مي شود.

شماتیک عملکرد #اسمز_معکوس یا #آب_شیرین_کن

#Reverse_Osmosis

روش #دیونایزیشن :

دیونایزیشن :  ( #Deionization )یا به طور اختصار #DI یک تکنولوژی جداسازی تبادل یونی است و در صنایعی كه #آب_کیفیت_بالا و #بدون_یون نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد. يك روش اقتصادي براي توليد آب خالص ، استفاده از روش تركيبي #اسمز_معكوس و #يون_زدایي مي باشد.

بطور خلاصه #ديونايزر دستگاهي است شامل يک یا چند #ستون_آنيوني ، #ستون_کاتيوني و #ستون_میکسبد ؛ که قابليت توليد آب بدون يون با #هدايت_الکتريکي  ۱ ≥ ميکرو زيمنس را دارا باشد.

در ستون کاتیونی کلیه یونهای مثبت شامل کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتاسیم و در ستون آنیونی کلیه یونهای منفی شامل کربنات ، سولفات ، کلراید ، نیترات و سیلیکات حذف می شوند.

کاربرد : از این روش جهت تامین #آب_فوق_خالص با #کیفیت_بسيار_بالا و بدون یون (خروجی #آب_مقطر با #خلوص_کمتر_از ۰٫۱ #میکروزیمنس) که در #آزمايشگاه های؛ #تشخیص_طبی ، #آب_و_خاک ، #کنترل_کیفیت و بسیاری از صنایع حساس نظیر #داروسازی ، #آب_مقطر_سازی ، #شستشوی_قطعات_الکترونیکی ، #مدار_سيركوله_بسته ، #خنك_كاري_مدارات_الكترونيكي ، #كوره هاي #القايي، صنايع #آبکاري ، کارخانجات #رنگسازي ، کارخانجات #مواد_بهداشتي ، #تولید_دستمال_مرطوب و  کارخانجات #مواد_غذايي ، کارخانجات #تولید_کود_و_سم ، تمام صنايع #دارويي استفاده می شود.

از #مزایا اصلی آن هزینه اولیه پایین و از معایب اصلی آن نیاز به اپراتوری و تولید ناپیوسته است.

شماتیک عملکرد #دیونایزیشن یا #رزینهای_تبادل_یونی

#Deionizition

روش #الکترودیونایزیشن :

الکترودیونایزیشن :  ( #Electrodeionization )یا به طور اختصار #EDI یک تکنولوژی جداسازی تبادل یونی انتخابی است و در صنایعی كه آب با خلوص و حجم تولید بالا ، مراقبت كمتر ، هزینه مواد شيميايي کمتر و از همه مهمتر تولید بطور پیوسته دارند مورد استفاده قرار می گیرد. يك روش اقتصادي براي توليد آب خالص بدون استفاده از مواد شيميايي، استفاده از روش تركيبي #اسمز_معكوس و #يون_زدایي_الكتريكي مي باشد.

دستگاه EDI با استفاده از رزینهای تبادل یونی، یونها را از آب حذف می نماید ، این امر در حالی است که یونها برای احیا مجدد نیاز به هیچگونه مواد شیمیایی ندارند. در دستگاه EDI یک جریان الکتریکی استفاده می شود که موجب می شود که در بستری از رزین، یونها از آب ورودی به خارج از سیستم به طور پیوسته مهاجرت کنند. همچنین جریان الکتریکی باعت تجزیه مولکولهای آب بهOH و H  میگرددکه این امر موجب احیای رزینها میگردد.

شماتیک عملکرد #الکترودیونایزیشن #Electro_Deionization

کاهش هدایت الکتریکی آب توسط EDI تا دهم میکروزیمنس بر سانتی متر جهت استاندارد سازی WFI

#دیونایزر_صنعتی مدل Eco در دو مدل :

#RoDi & #DoubleRo