تولیدکنندگان خوراک دام تحت فشار شدید ناشی از کاهش تولید

همایش روش‌های مدرن تغذیه و فرمولاسیون خوراک دام، طیور و آبزیان در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان فارس(شیراز) برگزار شد.
پیتر زولتان در این همایش، اظهار داشت: بین ایران و مجارستان در رنگ پرچم شباهت زیادی وجود دارد.
کارشناس ارشد بین‌المللی تغذیه مجارستانی افزود: یکی از عناصر و بخش‌های فرمول‌بندی خوراک دام خوراک‌دهی نوین، است که روند پیچیده‌ای دارد.
وی با بیان اینکه مرحله خوراک‌دهی مواد اولیه، فرمول بندی تولید خوراک دام، تولید خوراک دام با کیفیت، تغذیه عملی و محل مزرعه را در بر می‌گیرد، اذعان داشت: در طی تولید مرحله خوراک‌دهی متوقف نمی‌شود بلکه به‌طور یقین همزمان با این مرحله تولید، خدمات حرفه‌ای و پشتیبانی هم حضور دارد.
این کارشناس از نقش اثرگذار نیروی انسانی برای خدمات حرفه‌ای مناسب سخن گفت و اضافه کرد: در حالیکه بهینه‌سازی خوراک دام دیگر عنصر تولید خوراک دام، طیور و آبزیان محسوب می‌شود، در این مرحله توازن بین ارزش غذائی و هزینه به‌عنوان هدف محوری دنبال می‌شود.
وی آموزش و بکارگیری فرمول‌بندی صحیح را یک ضرورت در بخش نیازهای زیست محیطی حیوان تأمین اقتصاد رضایت‌بخش تولیدی برشمرد و گفت: لازم است در مسیر بکارگیری فرمول‌بندی صحیح تولید خوراک دام، طیور و آبزیان ارتقای کیفیت و جذب بهتر خوراک را مورد نظر قرار دهیم.
زولتان افزود: نقش بکارگیری صحیح فرمول‌بندی تولید خوراک دام، طیور و آبزیان کاهش میزان تغذیه نیست، بلکه این موضوع خود بیانگر این مسأله است که تولیدکنندگان این بخش همیشه تحت فشار شدید کاهش میزان تولید هستند.
وی به نقش استفاده از افزودنی‌های جایگزین در تسهیل روند استفاده از مواد اولیه موجود، مواد اولیه داخلی، مواد اولیه جایگزین یا مواد اولیه در دسترس پرداخت و اضافه کرد: بکارگیری راه‌حل در این مسیر کار ساده‌ای نیست، چون با حیوانی زنده سرو کار داریم.
وی تولید خوراک ترکیبی دام ، طیور و آبزیان را برای تأمین بهداشت و سلامت روده‌ای حیوان هنری ارزشمند برشمرد و گفت: لازمه تولید این خوراک ابزار مناسب تولید و نحوه انتقال دانش و فن‌آوری تولید بین کشورها است.
زولتان در بخش دیگری از سخنان خود روش شکل‌گیری شرکت‌ها و کارخانه‌جات تولید خوراک دام، طیور و آبزیان را عمودی دانست و متذکر شد: وقوع هر گونه اتفاق در تولید این بخش به تقاضا بستگی دارد.
وی با طرح این سئوال که آیا در کشور مجارستان با بهبود عملکرد تولید در بخش خوراک دام، طیور و آبزیان روبرو هستیم؟، اذعان داشت: در کشور مجارستان در بخش عملکرد محدودیتی وجود ندارد.
کارشناس ارشد بین‌المللی تغذیه از کشور مجارستان محاسبه هزینه‌های تولید در بخش تولید خوراک دام، طیور و آبزیان را مهمترین بخش تولید این بخش برشمرد و گفت: از دیگر شرایط دخیل در امر تولید خوراک دام، طیور و آبزیان می‌توان به محل مزرعه، شرایط مدیریتی و شرایط محیطی اشاره کرد.
وی ادامه داد: هدف ما کارآئی با بالاترین بهره و بازگشت اقتصادی است و در این موضوع بهره‌گیری از توصیه‌های شرکت‌های اصلاح نژاد نقشی اثرگذار دارد.
وی گفت: در حالیکه هزینه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان همیشه صرف خوراک‌دهی به جامعه هدف می‌شود، باید مواد اولیه تولید موجود باشد.
پیتر زولتان همچنین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها توسط جوامع انسانی را پدیده‌ای رایج ذکر کرد و اذعان داشت: باید توجه داشته باشیم که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها همیشه مسأله‌ساز و خطرناک است.
وی به نقش مثبت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در انهدام باکتری‌های بیماری‌زا در بشخ گوارشی حیوان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: در هر حال باید مصرف آنتی‌بیوتیک در دو بخش انسانی و حیوانی کنترل و استاندارد شود.