• تصفیه آب شور

تصفیه آب شور

شرح فرآیند اسمز معکوس تصفیه آب شور

اسمز معکوس تصفیه آب شور یک فرآیند فیزیکی جداسازی است که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم می‌شود. به جریان غلیظ‌تر، آب شور و یا دورریز هم گفته می‌شود. در این فرآیند، آب خام (تصفیه نشده) توسط پمپ به داخل محفظه‌ای که دارای غشای نیمه‌تراوا (ممبران) می‌باشد، رانده می‌شود چون تقریبا فقط آب خالص می‌تواند از غشا عبور کند. به این ترتیب آب تقریبا خالص در یک طرف غشا و آب تغلیظ شده از ناخالصی‌ها در طرف دیگر خواهیم داشت. غشای اسمز معکوس تصفیه آب شور را نیمه‌تراوا می‌نامند چون غشا همچون یک فیلتر عمل می‌کند. به گونه‌ای که مولکول‌های حلال از آن عبور کرده ولی مولکول‌های ناخالصی‌ قادر به عبور از غشا نیستند. بنابراین غشا برای مولکول‌های حلال، تراوا و برای مولکول‌های ناخالصی، ناتراوا می‌باشد. غشای مناسب برای اسمز معکوس تصفیه آب شور باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. مثلا در برابر حمله مواد شیمیایی یا بیولوژیکی مقاوم بوده و قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد و از همه مهم‌تر در برابر تغییرات pH مقاوم باشد.
روش اسمز معکوس تصفیه آب شور می تواند کل مواد جامد محلول در آب را تا بیش از نود و نه درصد کاهش دهد. در عمل حذف تا نود و پنج درصد معمول است. حذف باکتری، ویروس و میکروب های دیگر صد در صد است. اما در عمل به دلیل آب بندی نشدن بخش های مختلف ممکن است، مقداری از این مواد در آب تصفیه شده دیده شوند.
هر جا که حذف مواد آلی اهیمت حیاتی داشته باشد (مثل پزشکی، داروسازی و صنایع الکترونیک) روش اسمز معکوس تصفیه آب شور می تواند روش مناسبی باشد، با این مزیت که هم نسبت به سایر روس ها اقتصادی تر است و هم سرعت کار با این روش بالا است. امروزه اسمز معکوس اقتصادی ترین روش برای تهیه آب آشامیدنی از آب های نیمه شور است.

دستگاه های اسمز معکوس تصفیه آب شور برای مصارف صنعتی، نیازمند طراحی و آنالیز فنی هستند که توسط گروه فنی و مهندسی انجام می گردد. این دستگاه ها برای شیرین سازی آب دریا، آب های لب شور و آب های سطحی و … طراحی می گردند و بر اساس کیفیت آب ورودی نیازمند مراحل پیش تصفیه آب شور می باشند. این دستگاه تصفیه آب شور تا ۲۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز قابل طراحی می باشند. برای دستیابی به ظرفیت های بالاتر می توان از چند دستگاه به طور هم زمان استفاده نمود.
بخش های اصلی دستگاه RO تصفیه آب شور صنعتی
۱- بخش پیش تصفیه آب شور
بخش پیش تصفیه آب شور بر حسب کاربرد دستگاه و آنالیز آب ورودی شامل قسمت های زیر است:
– فیلترهای شنی دستگاه تصفیه آب شور : جنس مخازن بر حسب کاربرد دستگاه و فشار عملیاتی از نوع استیل و یا فایبرگلاس (FRP) انتخاب می شود.
فیلتر کربن فعال: با مخازن استیل و فایبرگلاس قابل طراحی است. – فیلترهای میکرونی: از جنس PP و با محفظه PVC یا استیل به کار می روند.
۲- تزریق مواد شیمیایی
– تزریق ضد رسوب
– سود
– اسید
۳- بخش اصلی تصفیه آب شور
– پمپ فشار قوی از جنس استیل
– غشاء RO (ممبران)
– محفظه تحت فشار از جنس استنلس استیل یا FRP
۴- سیستم شستشوی دوره ای (C.I.P)
– پمپ های سانتریفیوژز شستشوی اسیدی و بازی
– مخازن پلی اتیلن
۵- بخش کنترل الکترونیکی
– شیر کنترل
– فشارسنج
– جریان سنج
– کنترل کننده فشار بالا و پایین دستگاه تصفیه آب شور
– TDS متر
– pH متر
– غلظت سنج
– کنترل اتوماتیک PLC
۶- شاسی و لوله کشی
شاسی از جنس استنلس استیل و یا کربن استیل پوشیده شده با رنگ اپوکسی.
لوله کشی فشار قوی از جنس استنلس استیل و فشار ضعیف از جنس UPVC.
موارد کاربرد سیستم اسمز معکوس تصفیه آب شور (RO)
– تهیه آب آشامیدنی سالم و گوارا از تصفیه آب شور و نیمه شور
– تولید آب جهت بسته بندی و نوشابه سازی
– تهیه آب مصرفی صنایع غذایی، داروسازی، چاپ و الکترونیک
– تولید آب مصرفی گلخانه ها، گاوداری ها و مرغداری ها